Tom Cruise

Tom Cruise

Thomas Cruise Mapother IV (d. 3 Temmuz 1962 Syracuse, New York, ABD) üç kere Akademi Ödülüne aday gösterilmiş, Altın Küre ödüllü oyuncu. Forbes dergisi tarafından 1 yılda 67 milyon dolar kazancıyla 2006’da dünyanın en güçlü ünlüsü seçilmiştir. Üç kez Akademi ödülüne aday gösterilmesine rağmen bu ödüllerden hiçbirini alamamıştır. Üç kez Altın Küre kazanmıştır.Annesi Mary ogretmen idi, babasi Thomas ise elektrik muhendisi idi. 2007 yılına kadar dünyanın en fazla kazanan aynı zamanda en fazla kazandıran oyuncusu olmuştur.

Sinemaya 1981 yılında Franco Zeffirelli’nin Endless Love adlı filmiyle başladı. Ardından George C. Scott, Timothy Hutton ve Sean Penn ile birlikte rol aldığı Taps’da oynadı. Bunu ilk kez Altın Küre ödülüne aday gösterildiği 1983 yapımı Risky Business izledi. 1986 yılına gelindiğinde Top Gun adlı filmde portresini çizdiği ‘Maverick’ rolüyle 80’li yılların en popüler karakterlerinden birini canlandırmış oldu.

Bu dönemlerde The Color of Money / Paranın Rengi, Rain Man / Yağmur Adam, ilk kez Oscar’a aday gösterildiği Born on the Fourth of July / Doğum Günü 4 Temmuz ve Far and Away / Uzak Ufuklar adlı filmlerde başrol oynadı.

1993 yılında oynadığı ve Teğmen J. G. Daniel Kaffee rolüyle kamera karşısına geçtiği A Few Good Man / Birkaç İyi Adam’daki performansıyla üçüncü kez Altın Küre’ye aday gösterildi.

1996’da oynadığı ve bir spor ajansının sahibini canlandırdığı Jerry Maguire ise en iyi erkek oyuncu dalında ikinci kez Oscar’a aday gösterilirken, en iyi erkek oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kucakladı. Stanley Kubrick’in Eyes Wide Shut / Gözleri Tamamen Kapalı adlı filmde boşandığı karısı Nicole Kidman ile birlikte kamera karşısına geçti.

Yönetmenliğini Paul Thomas Anderson’ın üstlendiği 2000 yapımı Magnolia / Manolya adlı filmde ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ dalında bir kez daha Altın Küre ödülüne layık görüldü.

Son dönemlerde Brian De Palma’ın Mission Impossible / Görevimiz Tehlike, John Woo’nun yönettiği devamı Mission Impossible 2 / Görevimiz Tehlike 2, Cameron Crowe’un yönettiği Vanilla Sky, Steven Spielberg’in yönettiği Minority Report / Azınlık Raporu ve Dünyalar Savaşı, Edward Zwick’in yönettiği The Last Samurai / Son Samuray, Michael Mann’in yönettiği Collateral adlı filmlerde rol aldı.Daha sonra 2006’da büyük ses getiren, J.J.Abrams’ın yönettiği ve kendisinin de yapımcılığını üstlendiği Mission Impossible III’te yine IMF ajanı Ethan Hunt rolünü oynadı.Ertesi yıl Robert Redford’un yönettiği Lions For Lambs’daki senatör Jasper Irwing rolünden sonra 2008 yapımı komedi filmi Tropic Thunder’da ufak bir rol aldı.En son 2009’da Bryan Singer imzalı, 2.Dünya Savaşı’nda Hitler’i öldürmeye çalışan bir grup Alman askerinin gerçek hikâyesinin anlatıldığı Valkyrie filminde suikastın tetikçisi Albay Stauffenberg’i canlandırdı.

1987-1990 yılları arasında Mimi Rogers, 1990-2001 yılları arasında Nicole Kidman ile evli kalmıştır. 18 Kasım 2006 Roma’da evlendiği Katie Holmes ile beraberliği devam etmektedir. Scientology tarikatına mensuptur. Suri adında bir kızı vardır.

* 14 yaşındayken rahip olmayı düşünüyordu. Bu kararından bir sene sonra vazgeçti.
* 14 yaşındayken ABD ve Kanada’da 15 farklı okulda bulunmuş durumdaydı.
* The Matrix’te Keanu Reeves’in canlandırdığı Thomas A. Anderson / Neo rolü için ilk düşünülen oyuncuydu.
* Mission: Impossible 2 için 75.000.000 $ alarak bir film için en yüksek ücreti alan oyuncu oldu.
* 1997’de en iyi giyinen erkek oyuncu seçilmişti
* People Dergisinde yaşayan en seksi erkek oyuncu seçilmişti (1990)
* 1994’te Toronto’da pilotluk lisansı aldı
* Premiere’in 2003 yıllık “Power 100” Listesinde 14. oldu, 2002’de 16. idi
* Hollywood Reporter, Tom Cruise’u dünyanın en fazla hasılat kazandırma potansiyeline sahip yıldızı seçti.
* Basil ve Murray adlarında iki köpeği ve Harvey adında bir kedisi var.
* 1.70 m boyunda