Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan (d. 1941 Bayburt) Türk mühendis, siyasetçi ve 1984-1989 arasında İstanbul’un ilk Büyükşehir belediyesi başkanı. İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi’nin kurucusu.

Bedrettin Dalan, 1941 yılında Bayburtlu bir ailenin çocuğu olarak Bayburt’ta doğdu. Şeyhbızın aşiretinden olan Dalan, İTÜ Maçka Fakültesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı ve 1984 yılında bu partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevi 26 Mart 1984 – 28 Mart 1989 tarihleri arasında sürdürdü. Üsküdar sahili bu dönemde imara açıldı ve bugünkü haline getirildi. 1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan iç gerilimler sebebiyle genel başkan Turgut Özal ile çatışarak partiden tasfiye edildi.

1989 yılındaki yerel seçimlerde başarısız olduktan 1 yıl sonra 17 Mayıs 1990’da Demokrat Merkez Partisini kurarak genel Başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991’de Doğru Yol Partisi’ne katıldı. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde Bedrettin Dalan milletvekili seçildi. 1 dönem milletvekillik yaptıktan sonra siyasetten çekildi.

1994 yerel seçimlerinde DYP’den tekrar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuş, fakat seçilememiştir. Çesitli kuruluşlarda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu. İstek Vakfı’nı kurarak, vakfın genel başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.

Başkanı olduğu İstek Vakfı’na ait Poyrazköy’deki arazide yapılan kazılarda bol miktarda silah ve cephanelik bulunmuştur.